Delivery with authenticity card and CLG verification CodeItem number VSPHG0720
Versus Versace Sempione is a beautiful and trendy ladies watch. The material of the case is plated stainless steel and the dial color is white. A scratch-resistant anti-reflective, mineral glass protects your new dream watch largely from accidental scratches and bruises.
Brand: Versus Versace
Model name: Sempione
Display: Analog
Case material: stainless steel
Case shape: round
Case width: 38mm
Case depth: 9mm
Bracelet width: 18mm
Crystal: Mineral
Clasp type: deployment clasp
Bracelet type: Stainless steel
Dial Color: White
Bracelet Color: Gold/Silver
Gender: Women
Water resistance: 30 meters
| Technical characteristic | Value |
|---|---|
| Item ID | 8962106 |
| Condition | New |
| Age rating | No age restriction |
| Variation ID | VESREG 44 |
| Model | VSPHG0720 |
| Manufacturer | Versus by Versace |
| Manufacturing country | China |
| Content | 1 piece |
| Weight | 200 g |
| Net weight | 200 g |
| Dimensions | 150×200×90mm |
| Customs tariff number | 91021100 |
If you have any questions we are happy to help you in our further contact us simply by e-mail.
e-mail: info@watchroom24.com
We use cookies and similar technologies on our website and process personal data of visitors to our website (e.g. IP address), e.g. to personalise content and advertisements, to integrate media from third-party providers or to analyse access to our website. Data processing only takes place when cookies are set. We share this data with third parties that we name in the settings.
Data processing may be carried out with consent or on the basis of a legitimate interest. Consent can be given or refused. There is a right not to consent and to change or withdraw consent at a later date. Please note our Legal disclosure and additional information regarding the use of personal data in our Privacy policy.